Feature Film Competition:

Grand Prix MONSTRA
When Marnie Was There – Hiromasa Yonebayashi , Japan

Based on the novel by Joan G. Robinson, “When Marnie Was There” (Studio Ghibli) and the second feature film by Hiromasa Yonebayashi, director of “Arrietty”. Sent from her foster home in the city one summer to a sleepy town by the sea in Hokkaido, Anna dreams her days away among the marshes. She believes she’s outside the invisible magic circle to which most people belong – and shuts herself off from everyone around her, wearing her “ordinary face”. Anna never expected to meet a friend like Marnie, who does not judge her for being just what she is. But no sooner has Anna learned the loveliness of friendship than she begins to wonder about her new found friend…


Audience Award

April and the Extraordinary World – Christian Demares, Franck Ekinci, France

Best Film for Children and Youth
Phantom Boy – Alan Gagnol, Jean-Loup Felicioli, France

Best Soundtrack
April and the Extraordinary World – Christian Demares, Franck Ekinci, France

Jury Special Prize
Little From the Fish Shop – Jan Balej, República Checa, Eslováquia, Germany
 

 

Portuguese Competition:

Best Portuguese Film – SPA | Vasco Granja Award
Amélia & Duarte –  Alice Guimarães, Mónica Santos

Audience Award
Fragments – José Miguel Ribeiro

Honorable Mentions
Fragments – José Miguel Ribeiro
It Was Like That– Joana Nogueira, Patrícia Rodrigues
Our Lady of Apresentation – Alice Guimarães, Daniela Duarte, Laura Gonçalves, Abi Feijó

 

Short Competition:

Honorable Mentions
Splintertime – Rosto, Holanda, Belgium
In the Distance – Florian Grolig, Germany
The Master – Riho Unt, Estonia

Audience Award
One, Two, Tree – Yulia Aronova, France

Best Experimental Film
Veil – Yoriko Mizushiri, Japan

Jury Special Prize
Under Your Fingers – Marie-Christine Courtès, France

Best Portuguese Short
Fragments – José Miguel Ribeiro

Grand Prix MONSTRA-SHORTS
Sunday Lunch  – Céline Devaux, France

 

MONSTRINHA Competition:

Family Program
Between Times – Max Porter, Ru Kuwahata, Netherlands, USA
Honorable Mentions
3 to 6 – Morphium – Linus Stetter, Germany
7 to 12 – One, Two, Three – Yulia Aronova, France
+ 13 –  Guida – Rosana Urbes, Brazil
Monstrinha Audience Award
3 to 6

Counting Sheep – Fritz Standaert, France, Belgium
7 to 12
Hola Llamigo – Christina Chang, Charlie Parisi, USA
+ 13
Rapsodie en Rose – Bram Mondy, Belgium
Grand Prix Monstrinha
The Story Of Percival Pilts – Jeanette Goodey, John Lewis, Australia

Audience Award

Family Program
Dji. Death Sails – Dmitri Voloshin, Moldavia
3 to 6
Counting Sheep – Fritz Standaert, França, Belgium
7 to 12 
Hola Llamigo – Christina Chang, Charlie Parisi, USA
+ 13 
Rapsodie en Rose – Bram Mondy, Belgium

 

Golden Peanut Competition:

Bronze Peanut
My Dear Gnome – Emmanuelle Leleu, Julien Hazebroucq, France

Silver Peanut
By the Name of Boston – Grant Kolton, USA

Golden Peanut
Otto – Salvatore Murgia, Dario Imgrogno, Italy

 

Student Competition:

Honorable Mentions
Whitin – Natália Azevedo Andrade, Portugal
Afternoon Class – Seoro Oh, South Korea
Life Smartphone – Xie Chenglin, China
Fox Fears – Miyo Sato, Japan

Audience Award
Afternoon Class – Seoro Oh, South Korea

Best Portuguese Student Short
Skein – Linnea Lidegran, Portugal

Best Student Short
Edmond – Nina Gantz, UK

 

Super Short Competition:

Honorable Mention
Otto – Salvatore Murgia, Dario Imbrogno, Italy
At First Sight – Pedro Allevato, UK

Best Portuguese Super Short
FRRT FRTT FRT FRRTT – Aude Bario, Barbara Meuli, Portugal, Switzerland

Best International Super Short 
By the Name of Boston – Grant Kolton, USA